Přijďte se do centra Prahy podívat na Svatováclavskou korunu. A bez fronty

Svatováclavská koruna jakožto nejcennější součást českých korunovačních klenotů se nepochybně stala symbolem české státnosti. Svatováclavská koruna má vskutku nevyčíslitelnou hodnotu, přičemž se pyšní drahokamy různých velikostí a precizním zpracováním. Pokud se chcete podívat na skutečnou korunu, kterou nechal zhotovit Karel IV. v roce 1346, musíte si počkat na nějakou českou významnou událost, protože stát vystavuje korunovační klenoty jen při příležitosti, jež je spojena se státním svátkem. Ovšem v takovém případě musíte počítat s dlouhými frontami.

Pražská mincovna se však rozhodla zhotovit věrnou repliku, kterou vystavila ve své prodejně v Obecním domě v Praze. Pozor, bez front. Pražská mincovna se při vytváření kopie Svatováclavské koruny zaměřila na všechny detaily, a tak je vystavená imitace v Obecním domě takřka nerozeznatelná od originálu.

Svatováclavská koruna a její historie

Svatováclavská koruna má pestrou historii. Od samotného počátku, kdy ji nechal Karel IV. vyrobit, se jednalo o veřejnoprávní předmět, který nepatřil do osobního majetku krále. Používala se pouze při korunovacích, neboť ukazovala spojení krále a země.

Poprvé byla koruna nasazena právě panovníkovi Karlu IV. při jeho korunovaci, jež se odehrála 2. září 1347 ve svatovítské katedrále.

Jak Svatováclavská koruna vypadá?

Skvostně. Úžasně. Vznešeně. Přesně těmito třemi slovy by se dala Svatováclavská koruna popsat. K výrobě torza bylo použito zlato o čistotě 21 a 22 karátů. Celková hmotnost koruny je 2 358 gramů. Povídá se o tom, že Svatováclavská koruna je v podstatě přepracovaná přemyslovská čelenka, protože historikové přišli na to, že část koruny je mnohem starší, než udávají české dějiny.

Jestliže se tedy chcete podívat na Svatováclavskou korunu, ale nevadí vám, že se nejedná o originál, zavítejte do Obecního domu v Praze. Zde najdete také mince ČNB a další cennosti.

 

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *