Peněženky a dolarovky: Jaká je jejich historie?

Málokdo vychází z domu bez mobilního telefonu a své peněženky. Je to běžná součást výbavy každého člověka. Nosí ji i děti do školy, aby měly peníze na svačiny. Kde se vzaly a kdy se datuje jejich původ?

Měšce i truhly

Historie peněženek úzce souvisí s rozvojem obchodu vzniku peněz jako platidla. Ve starověku a středověku, kdy existovala jen kovová platidla, ještě peněženky neexistovaly. Lidé si peníze nosili obvykle s měšcích, které byly ušity z pevné kůže. To bylo zapotřebí, protože kovové peníze byly poměrně těžké a látkový měšec by se pod jejich tíhou brzy roztrhl. Určitě to znáte i vy z filmů, kdy lidé platili měšci peněz, kvůli nim byli přepadáni pocestní i obchodníci. Ti ovšem své peníze převáželi také v truhlách. Zejména tehdy, když jich měli více a měšce by je všechny nepobraly.

První peněženky

Peněženky, jak je známe dnes, se poprvé objevily v Americe v 17. století. Na jejich výrobu byla opět použitá kůže, ale nejednalo se už o měšec, protože ukrývaly převážně papírové bankovky. A ty jsou lehké, takže objemný měšec již nebyl zapotřebí. První evropskou zemí, kde se kožené peněženky objevily, byla Francie. Ostatně proč také ne, když je to země módy. Dostaly se sem o sto let později než v Americe a traduje se, že v souvislosti s francouzskou revolucí, která tehdy ovlivňovala chod ve francouzské společnosti.

Moderní peněženky a dolarovky

Současné peněženky kromě bankovek ukrývají vesměs i kreditní karty, proto na ně musejí mít dostatek přihrádek. Vyloženě na bankovky jsou přizpůsobené dolarovky. Do nich kreditku neschováte. Moderní peněženky jsou často i módním doplňkem, vedle kreditních karet slouží i pro úschovu osobních dokladů, jako je občanský a řidičský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny a další.

A jak to máte s peněženkou vy? Nosíte třeba i dolarovku?

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *