Karambit nože představují bezpečný a efektivní obranný prostředek

Znalcům, ať už vyznavačům bojového umění, nebo nožířům, není třeba vysvětlovat, co jsou karambit nože, ovšem pro prostého laika může být povědomí o těchto nožích minimální. Karambit nůž je zvláštní typ zbraně s multifunkčními schopnostmi, jež zajišťují především bezpečnost toho, kdo jej používá. Díky zahnuté čepeli a bezpečnostnímu kroužku je užívání karambit nože přesné a efektivní.

Historický vývoj karambit nožů

Karambit nože se původně používaly již v 11. století v zemědělství a jako univerzální nástroj. Původně se šířil z Indonésie po jihovýchodní Asii a jeho čepel s funkcí ostré břitvy pomáhala rolníkům při sekání, trhání, řezání a krájení. Zahnutá čepel ve tvaru tygřího drápu byla uživateli nápomocná svým tvarem při mnoha činnostech bez vynaložení zvláštní námahy. Během tisíciletí se tvar a zakřivení čepeli měnily, ovšem s maximálním využitím vlastností, jako jsou precizní řez, zachování ostří břitu, dlouhodobá životnost a praktické využití.

Praktické využití při sebeobraně

Při sebeobraně zakřivená čepel umožňuje majiteli karambit nože plynulé vyhnutí se útoku opačným protipohybem. A tak je požadovaná změna pohybu při obraně rychlá, plynulá a jednoduchá. Po vyhnutí se ataku je držitel nože okamžitě připraven na sekání, párání, řezání, hákování a opakované odrážení útoků. Zkušený uživatel dovede využít karambit nože ke kontrole pohybu končetin protivníka. I skrytý cíl útočníka – ledvinu, podkolenní šlachu – dovede nůž se zakřivenou čepelí najít, jelikož se kolem jeho těla obtočí a zasáhne konkrétní místo. To je oproti noži s rovnou čepelí účinnější. Karambit nože se vyrábějí v různých typologiích. Řezné hrany a povrchy jsou navrženy ve více variantách v souvislosti s praktickým nebo bojovým užíváním. Vyrábějí se karambit nože s pevnou i sklopnou čepelí.

Bezpečnostní kroužek u nožů karambit

S vývojem se karambit nože obohatily o takzvaný bezpečnostní kroužek, který zabraňuje vyklouznutí nože z ruky. Tento užitečný prvek se hodí v situacích, jako je vykrývání složitých úhlů nebo obrana ve specifických prostředích – pod vodou či při překonávání překážek. Držení nože za bezpečnostní kroužek je výhodné také při pokusu o vyhození nože z ruky. Bez ohledu na to, že je ruka otevřená, zavřená, v pohybu, dlaní nahoru nebo dolů, díky bezpečnostnímu kroužku je nůž karambit neustále připraven k případnému použití.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *