Pronajmout byt v Prostějově můžete i sami, bez asistence realitního makléře. Máme pro vás 3 jednoduché tipy, díky kterým nešlápnete vedle

Trh s pronájmy bytů v Prostějově trpí podobným nedostatkem jako celá řada větších měst naší republiky. Sehnat zde průměrně velkou nemovitost o rozloze cca 60 – 70 m2 pod 9 tisíc měsíčně, je proto téměř nemožné. Pokud snad náhodou právě zde, v tomto úžasném historickém městě na Hané vlastníte byt, který zrovna nepotřebujete, nebudete mít s jeho pronájmem téměř žádnou práci. Jelikož však poptávka poměrně značně převyšuje nabídku, musíte si mezi zájemci umět co nejlépe vybrat a právě s tím a rovněž alespoň s hrubými obrysy nájemní smlouvy, se vám dnes pokusíme poradit. Pojďme na to!

Pronájem bytu jste se rozhodli uskutečnit v ten nejlepší čas

Pokud se tedy skutečně rozhodnete dát vaši nemovitost k dispozici, jsou šance na to, že uděláte slušný obchod, více než dobré. Dá se dokonce říci, že jste si k tomu snad ani nemohli vybrat lepší dobu. Zejména v případě, že jste majiteli středně velkého bytu (ideálně 2+kk nebo 2+1), jsou vaše vyhlídky na brzké uskutečnění pronájmu velice dobré. Po podobných nemovitostech je totiž poslední dobou jak v Prostějově, tak i ve většině dalších měst naší země poptávka zdaleka nejvyšší.

A mimochodem, víte vůbec, že právě Prostějov se stal vítězem výzkumu „Město pro byznys 2018“? Co to znamená? Jednoduše to, že je místem velice atraktivním jak pro podnikatele, tak i pro ostatní lidi. Je zde totiž dík přívětivému podnikatelskému prostředí i mimořádně nízká nezaměstnanost a tento fakt může řady vašich potenciálních nájemníků jedině rozšířit.

Činže rostou napříč republikou

Pro někoho je to zpráva zlá, jiný z ní může mít jedině radost a prospěch. Že se činže v České republice už dávno vyšplhaly do rekordních výšin (čísla v tabulce), je věc velmi ožehavá a často diskutovaná. Vás, jako majitele bytu, to však jednoznačně staví do velmi solidní vyjednávací pozice a to především proto, že už se nemusíte tak jako před lety spokojit téměř s každým, kdo o vaši nemovitost projeví zájem. Jste to vy, kdo si může vybírat a to obzvláště tehdy, pokud to s výší činže takříkajíc „nepřestřelíte“. I tak u nás ceny bydlení rostly v posledních letech téměř nejrychleji v celé Evropě, tak proč to přehánět?

Kraj Průměrná činže (cca 60 m2)
Praha 19 250 Kč
Jihomoravský 14 300 Kč
Středočeský 12 150 Kč
Královéhradecký 11 860 Kč
Olomoucký 11 380 Kč
Plzeňský 10 700 Kč
Jihočeský 10 350 Kč

Jak vybrat vhodného člověka?

Zadali jste inzerát a to nejlépe hned na několika webech, a teď přemýšlíte, na základě čeho vybrat nejvhodnějšího ze zájemců, kterých se určitě ozve celá řada? Nemusí to být vůbec snadné. Jde pochopitelně hlavně o to, aby se z člověka, kterému byt poskytnete, záhy nevyklubal neplatič, což se zkrátka čas od času stává. Jenže jak se podobné situaci co nejlépe vyhnout?

Máme pro vás 3 jednoduché rady!

Je tu pochopitelně hned několik věcí, které se už velmi dobře osvědčily a které vám s volbou vhodného nájemníka mohou výrazně pomoci, to jistě ano. Ovšem jakoukoliv záruku, že se vám navzdory všem obecně doporučovaným krokům, které učiníte, podaří vybrat někoho, kdo vás ani v dlouhodobějším horizontu nezklame, tak takovou záruku vám jednoduše nikdo nedá. To ale ještě neznamená, že nelze riziko minimalizovat a to především za pomoci následujících doporučení.

1) Smlouvu si nechte raději připravit!

– Je samozřejmě možné pokusit se o sepsání smlouvy svépomocí. Nicméně advokát či nějaký realitní odborník vám obvykle zajistí její preciznost a nestane se tak, že by v ní něco zásadního chybělo. Pokud to však přece jenom chcete zkusit sami, tady je pár základních věcí, které tam jednoznačně být musí:

a) ­Nacionále vaše i nacionále toho, komu byt poskytujete

b) Podrobná specifikace nemovitosti (adresa, číslo bytu atd.)

c) Stav bytu (včetně vybavení) a také stav měřičů energií (elektřina, plyn…)

d) Výše činže a datum i způsob její úhrady

e) Datum, od kterého je nemovitost k dispozici i délka pronájmu (obvykle rok)

2) Stanovte rozumnou činži!

– Přestože budete dozajista čelit náporu zájemců, nemělo by vás to svést k tomu, abyste to s cenou zbytečně přehnali. Věřte, že je mnohdy lepší zajistit si pravidelný příjem, který je třeba i o něco nižší, než jste si původně představovali, jestliže dík určité „slevě“ získáte spolehlivého a třeba i dlouhodobého nájemníka. A nezapomeňte na kauci, která bude alespoň do určité míry vaší pojistkou proti případným škodám, které by snad budoucí nájemník v bytě napáchal.

3) Nikdy nedejte na první dojem!

– Většina z nás má při styku s jinými lidmi tendenci dát tzv. na první dojem a je třeba říci, že se takový instinkt často osvědčí. V tomto případě však na něco podobného raději zapomeňte! Proč? Protože jde o nemalé peníze a je tedy zcela namístě, když si vašeho potenciálního nájemníka nejprve trochu prověříte. Krom prohledání nejrůznějších rejstříků, které jsou dostupné i „online“ si můžete například vyžádat jakési dobrozdání od jeho zaměstnavatele (důkaz, že je solventní) nebo od předchozího „bytného“ (potvrdí, že jde o slušného člověka).

S trochou štěstí dnes na pronájmu nemůžete tratit

Za současného stavu věcí, kdy se dostupných nemovitostí určených k bydlení nedostává a rostou jak prodejní ceny, tak i činže, máte ideální příležitost k tomu, abyste váš prostějovský byt pronajali za slušné peníze. Dík vysoké poptávce si navíc můžete mezi zájemci důkladněji vybrat a máte tak slušnou šanci na to, abyste získali nájemníka, se kterým nebudete mít problémy.

Není totiž nic horšího, než nesolventní a nespolehlivý nájemník, nemyslíte? A nemáte už v tomto ohledu nějakou vlastní zkušenost?

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *